+90 212 436 28 28

Sosyal Medyada Biz}

Talep Formu
Ürün, hizmet veya sorularınız için aşağıda bulunan Talep Formu'na tıklayarak form üzerinden bizlerle iletişim kurabilir fiyat teklifi alabilirsiniz .
Talep Formu

Eczane Tabelası

Eczane Tabelasının Yönetmeliği Nedir?

Eczane tabelası kullanımı yeni dönemde değişiklik göstermiştir. Bahsedilen değişiklikler görsel olarak kötü görüntüyü ve karmaşayı ortadan kaldırmak için yapılmıştır. Aynı zamanda haksız rekabet faktörünün de olması bu değişikliğe gidilmesine neden olmuştur. Eczane tabelaları için oluşturulan yönetmelik sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış 2014 senesinde gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Türkiye’de faaliyet sağlayan eczaneler tabelalarda aynı standartları kullanmaya başlamıştır. Bu sayede hastalar eczaneye kolay bir şekilde ulaşarak bütün zorluklar ortadan kaldırılmıştır.

Sağlık sektöründeki hızlı büyüme ve gelişme  eczane gibi kurumların yaygınlaşmasını sağlamış ve günümüzde neredeyse her mahalle ve semtte bir çok eczane kurulmuştur. Çünkü , ilaç satın alma gibi durumlar insani olarak büyük önem taşımakta ve bu nedenle eczane gibi kurumlara sık sık ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde  insan hayatında bu denli öneme sahip olan kuruluşların, insanların algısında yer edinmesini sağlamakta kaçılmaz ihtiyaçlardan birisi olarak kendisini göstermektedir.

Eczane tabelası tam da bu noktada büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle acil durumlarda ve nöbetçi eczane bulma durumunda insan algısında aranan ilk özellik, ışıklı ve görünür tabelalardır. Bu nedenle insan hayatında büyük bir önem arz eden eczane gibi kuruluşların bulundukları yeri belli edecek şekilde, ilgi çekici tabelalara sahip olması gerekmektedir.

Eczane Tabelası Yönetmeliği

Eczane tabelası yönetmeliği 2014 yılında sağlık bakanlığı tarafından onaylı ve resmi gazetede yayınlanan bildiri ile yürürlüğe giren standart tabela modelidir. Ülkemizde faaliyet gösteren eczanelerin levhalarında aynı standartların kullanılması sağlanarak hastaların eczanelere erişiminin kolaylaştırılması, farklı standartlarda eczane levhası kullanılması halinde ortaya çıkan görsel kirliliğin ve eczaneler arası haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır.

Eczane Tabelası Modelleri

Eczane tabelası modelleri tasarım ve uygulama açısından önceden her eczane için farklı farklı tasarlanıyordu. Yeni yönetmelik ile beraber bu ortadan kalktı ve belirli standartlar içinde tasarımlar aynı olması şartları koyularak yasalaştı. Örnek yapılmış yasaya uygun eczane tabelası tasarımlar Amade Reklam tarafından aşağıda sunulmuştur. Bizlere telefon ile 0212 436 28 28 numrasından ve ayrıca mail yolu ile info@amadereklam.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Yeni eczane tabelası yaptırırken bu pdf dosyadaki yasal düzenlemeyi reklamcınızdan isteyip, farklı yapılacak uygulamalar ile paranızı çöpe atmayınız.

Eczane Tabelasının Özellikleri Nelerdir?

İnsanlar için önem teşkil eden eczanelerin kolay bulunabilmesi adına tercih edilen eczane tabelası kullanımında değişiklik gösteren bazı özellikler mevcuttur. Eczanelerin kolay bulunması, kurumsal görünmesi, diğer firma ve kurumlardan ayırt edilmesi için beyaz, kırmızı renkler ile meydana getirilen tabela modeli eczane tabelası olarak tanımlanır. Eczane tabelalarının tek tip uygulama süreci 2014 yılı içerisinde yürürlüğe girmiştir. Eczane harflerinin vakum yapılması uygun görülmüş ve eczane tabelalarının zeminlerinin alüminyum kompozit olmasına karar verilmiştir. Uygulanması zorunlu olan diğer özellik ise eczane tabelalarının ışıksız olmasıdır. Işıklandırma yapılan kısım eczane yazısı, diğer alanların ise ışıksız olmasında karar kılınmıştır. Görüntü olarak şıklık kazandıran eczane tabelaları şehir içinde düzenli görünmektedir. Bu özelliklerin gündeme gelmesi haksız rekabeti ortadan kaldırmaktadır.

Eczane Tabelasının Fiyatları Nelerdir?

Eczane tabelası için fiyat aralığına bakıldığında eczane cepheleri ve yapılacak olan tabelaya göre uzunluk ve genişlik ölçüleri çıkarılarak hesaplanır. Tabela fiyatının hesaplama sürecinde eczane tabelasına ait olan standartlara dikkat edilerek fiyat çıkarılmaktadır. Yapılacak olan standartlar arasında eczane tabelasının ışıksız kullanılması vardır. Yeni kanun şartlarına göre bütün eczane tabelaları ışıksız olmalıdır. Fakat eczane yazısı tercihe göre ışıklandırabilmektedir. Bütün faktörler göz önünde bulundurularak fiyat hakkında doğru bilgilere ulaşılması mümkün hale gelir.

Yeni Yönetmeliğe Göre Eczane Tabelası Modelleri

Eski dönemlerde eczanelerin kullandığı eczane tabelaları her dükkâna göre değişiklik göstermekteydi. Her dükkânın eczane tabelası tasarımı farklı tasarlanmaktaydı. Yeni yönetmelik kurallarına göre bu çeşitlilik ortadan kalktı ve standartların her eczanede aynı olduğu, tasarımların farklılık göstermediği bir düzen meydana getirilmiştir.